luty27

Czym charakteryzuje się Kudo?

dodano: 27 lutego 2010 przez sylciar


Czym charakteryzuje się Kudo?

Kudo jest stylem wszechstronnym. Adepci tej sztuki mają do swojej dyspozycji szeroki wachlarz ciosów, jaki mogą zastosować w trakcie walki. Podczas walki w "stójce" dozwolone są ciosy rękami, nogami, łokciami, kolanami oraz uderzenia głową. Ciosy te można wykonywać na wszystkie części ciała, z pominięciem krocza (wyjątek stanowi tu jedynie kategoria "open"). Dodatkowo, w trosce o zdrowie zawodników, zabronione są uderzenia w tył głowy, szyję (krtań), kręgosłup, staw kolanowy, uderzenia bokiem dłoni oraz palcami.

Ze względu na fakt, że Kudo dopuszcza walkę w parterze, dozwolone są wszystkie rzuty (poza rzutem na głowę oraz suplesem zapaśniczym), podcięcia i obalenia, które prowadzą do sprowadzenia walki do parteru. Po przejściu do parteru, zawodnicy mogą stosować zarówno dźwignie jak i duszenia. Dzięki tak liberalnym zasadom, zawodnikom umożliwia się wykorzystanie ich potencjału w możliwie maksymalnym zakresie, jednocześnie nie narażając ich na niepotrzebne kontuzje.

Jak wygląda walka?

Walki rozgrywane są na specjalnej macie z tworzywa sztucznego, której zadanie jest amortyzacja upadków zawodników. Minimalny rozmiar maty, na której odbywają się walki kudo to 14x14m, a maksymalna jej wielkość to 16x16m. Samo pole walki to 9x9m lub 10x10m.

W Kudo walka jest bardzo szybka, toteż trwa ona 3 minuty. W przypadku kiedy sędziowie mają problem z rozstrzygnięciem, który zawodnik wygrał walkę, zarządzana jest dogrywka, trwająca również 3 minuty. Po tym czasie sędziowie muszą rozstrzygnąć, kto został zwycięzcą pojedynku. Walka w Kudo może przenieść się do parteru, lecz również tutaj istnieją limity czasowe. Walka parterowa może trwać 2x30 sekund z inicjatywy jednego zawodnika. Fakt ten może ucieszyć osoby nie będące entuzjastami długich starć w parterze. Po upływie regulaminowych 30 sekund walki parterowej, podczas której nie udało się wykonać techniki kończącej, sędziowie przerywają walkę i przenoszą ją ponownie do "stójki".

Ekwipunek zawodników

Przedstawiając sprzęt wykorzystywany w Kudo nie sposób nie zacząć od kasku okalającego głowę zawodnika. Charakterystyczny kask, przypominający nieco kask szermierzy, jest niewątpliwie znakiem firmowym Kudo. Jego kosmiczny wygląd i fakt, że używany jest tylko i wyłącznie w tym sporcie, nadaje Kudo unikalność i rozpoznawalność (dzięki niemu walki Kudo nie sposób pomylić z walką innego stylu). Koszt takiego kasku waha się w granicach 10000-16000 jenów japońskich (czyli ok. 340-540 zł). Kask ten występuje w dwóch wersjach: "Super Safe" i "Neo Head Guard". Cena takiego kasku uwarunkowana jest zarówno jego rozmiarem, jak i modelem na który się zdecydujemy. Zawodnicy walczą w ubiorze zwanym kudogą, który dostępny jest w dwóch kolorach: białym i niebieskim. Kudogę zakłada się na gołe ciało (bez podkoszulka pod spodem) - wyjątek stanowią tutaj jedynie kategorie kobiece. Dla laika kudoga może przypominać kimono, jednak w kudodze mamy rękawy do łokci, a nogawki zakrywają stopy. Do walki zawodnicy przystępują w obowiązkowych napięstnikach kudo, pod którymi można w ramach zwiększenia bezpieczeństwa owinąć bandaż. Długość tego bandażu nie może przekraczać 1,5 m. Dodatkowym zabezpieczeniem podczas walki jest ochraniacz szczęki. W przypadku kobiet lista ochraniaczy jest wydłużona. Obowiązkowym dla nich jest ochraniacz na piersi oraz krocze. Co więcej, dopuszczalne jest również użycie ochraniacza na goleń.

Kudo w Polsce

Jako że Kudo jest dosyć nową sztuką walki, jej popularność nie może równać się z popularnością takich stylów walki jak Karate czy Judo. Osoby zainteresowane ćwiczeniem Kudo mają możliwość praktykowania tej sztuki walki także w Polsce. Jednakże placówki zajmujące się Kudo nie są obecne w każdym z największych miast Polski. Istnieją już sekcje Kudo w Lublinie, Grudziądzu i w Warszawie. Jednak jak przyznaje Piotr Masiąg (Kudo Poland Brand Chief), polska sekcja Kudo ma ustalony 5-cio letni plan rozwoju, podczas którego szkolona jest kadra trenerska przyszłej sieci placówek.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy