luty26

kombinacja norweska

dodano: 26 lutego 2010 przez sylciar


Kombinacja norweska to olimpijska dyscyplina sportowa, na którą składają się skoki i biegi narciarskie.

W sezonie 2008/2009 przeprowadzono reformę. Celem jest uatrakcyjnienie konkurencji. Gundersen i Sprint zostały połączone (1 skok i 10 km). Bieg masowy zostaje bez zmian czyli najpierw rozgrywa się bieg na 10 km, a później dwie serie skoków. W nowym Gundersenie najlepsi ze skoków jako pierwsi wybiegają na trasę, zwycięzcą jest pierwszy na mecie, a w biegu masowym stratę w biegu przelicza się na punkty skoków. Zwycięża najlepszy po skokach. W starcie masowym nie ma sędziów skokowych. Trzyosobowe jury ewentualnie odejmuje punkty (4 na normalnej skoczni lub 4,8 na dużej) za brak telemarku przy lądowaniu, bądź za upadek (odpowiednio 10 lub 10,8).

Przeliczniki: 1 metr w Gundersenie na skoczni dużej - 1,5 punktów 1 punkt straty na skoczni - 15 sekund straty w biegu sztafety - 4x5 → 1 minuta=40 pkt. lub w przypadku 3x5 → 1 min = 45 pkt.

Po reformie jest już tylko jeden rodzaj kombinacji drużynowej. Najpierw zawodnicy skaczą jak w skokach narciarskich tylko, że jest tylko jedna seria. Następnie zawodnicy biegają 4x5 km tak samo jak dawniej (minuty tak samo w Gundersenie). Nie istnieje już drużynowa masówka.

Kombinacja norweska, podobnie jak inne konkurencje narciarskie, ma swój Puchar Świata, rozgrywany od sezonu 1983/84. Cykl dla zaplecza czołówki to Puchar Kontynentalny. Zawody kombinacji odbywają się na MŚ juniorów i seniorów w narciarstwie klasycznym oraz zimowych igrzyskach olimpijskich.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy